SLHP033RB MilliporeMillex®-HP Filter Unit (Sterile)
Syringe filter, pore size 0.45 μm, diam. 33 mm, polyethersulfone membrane, hydrophilic, medical device
More>> Syringe filter, pore size 0.45 μm, diam. 33 mm, polyethersulfone membrane, hydrophilic, medical device Less<<Recommended Products
Overview
| Replacement Information |
|---|
Key Spec Table
| Sterility | Chemistry | Pore Size | Wettability |
|---|---|---|---|
| Sterile | Hydrophilic Polyethersulfone (PES) | 0.45 µm | Hydrophilic |
| Description | |
|---|---|
| Catalogue Number | SLHP033RB |
| Trade Name |
| Description | Millex®-HP Filter Unit (Sterile) |
| Background Information | No Content Available |
| References |
|---|
| Product Information | |
|---|---|
| HS Code | 8421 29 90 |
| Connections, Inlet/Outlet | Female Luer-Lok/Male Luer slip |
| Filter Code | HP |
| Fitting Inlet | Female Luer-Lok® |
| Fitting Outlet | Male Luer slip |
| Housing Material | Modified Acrylic |
| Color Code | Green |
| Maximum Inlet Pressure, bar (psi) | 10.3 bar (150 psi) |
| Maximum Operating Temperature | 45 °C |
| Quality Level | MQ600 |
| Biological Information | |
| Media | Express PLUS® |
| Sterility | Sterile |
| Sterilization | Gamma irradiation |
| Wettability | Hydrophilic |
| Physicochemical Information | |
| Pore Size | 0.45 µm |
| Flow Rate | ≥ 300 mL/min |
| Hold-up Volume | < 0.1 mL |
| Dimensions | |
| Height | 27 mm |
| Diameter | 33 mm |